Vytautas Nekrošius urodził się w 1970 roku. 10 czerwca Jest prawnikiem, badaczem prawa, powieściopisarzem proceduralnym i cywilnym, kreślarzem i autorem Kodeksu postępowania cywilnego Republiki Litewskiej, profesorem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wileńskiego (VU TF), doktorem habilitowanym nauk prawnych, ekspertem Akademii Litewskiej of Sciences (LMA) (został w wieku 32 lat), najmłodszy członek LAA (został w wieku 32 lat), najmłodszy członek zwyczajny LAA – pracownik naukowy (został w wieku 41 lat).
1993 Vytautas Nekrošius ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, kontynuował studia i odbył staż w Niemczech. Ukończył studia podyplomowe z prawa na Uniwersytecie we Frankfurcie. 1996 Obronił pracę magisterską z prawa na Uniwersytecie Wileńskim i został doktorem nauk społecznych (prawo).
Odbył staż w Instytucie Maxa Plancka i Uniwersytecie w Munster. Od 2001 Wizytujący profesor nadzwyczajny w Instytucie Prawa Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu w Kilonii. 2003 Obronił pracę doktorską habilitowaną na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1993 r. był asystentem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, później starszym asystentem, docentem, prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych, a później dziekanem i profesorem tego wydziału.
Opublikował prace naukowe w języku litewskim, polskim, niemieckim, autor monografii, pomocy naukowych, współautor niepełnego tłumaczenia 2 podręczników („Prawo rzymskie”, „Organy ścigania”), podręcznika „Wprowadzenie do prawa porównawczego” z niemieckiego na litewski , Postępowanie Cywilne Republiki Litewskiej współautor komentarza kodeksowego.
Wygłaszał referaty na konferencjach krajowych i międzynarodowych na Litwie i za granicą. Członek różnych grup roboczych, które przygotowały i poprawiły litewskie ustawodawstwo. Od 1996 był członkiem zespołu redakcyjnego nowego kodeksu postępowania cywilnego Republiki Litewskiej, uczestniczył w pracach nad projektem ustawy o sądach, ustaw o komornikach, adwokaturze i notariuszach oraz ich zmianach.
Ekspert Komisji Prawa i Porządku (TTK) Sejmu Republiki Litewskiej w latach 1995-1996. Konsultant LRS TTK. Od 1996 do 1998 Doradca Ministra Sprawiedliwości Republiki Litewskiej ds. prawa cywilnego i postępowania cywilnego, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Edukacji Prawników.
Zainicjował tworzenie szkół prawa obcego na Wydziale Prawa VU. badał możliwości lektury wykładów z prawa obcego i realizacji idei tworzenia ośrodków. Dzięki jego staraniom powstało Centrum Prawa Niemieckiego, Centrum Prawa Polskiego i inne wydziały.